Oryginalnie zaprojektowany dom to marzenie wielu z nas. Oglądamy projekty domów, zaaranżowanych wnętrz i marzymy, by zamieszkać w podobnym… A może by tak pójść jeszcze dalej? Co powiesz na własny projekt domu? Jakie miejsca w Warszawie mogą być najlepsze do zamieszkania?

Indywidualny projekt domu – dlaczego warto?

Powodów ku temu, by samodzielnie obmyślić wygląd swojego przyszłego domu, jest naprawdę wiele i właśnie tutaj je sobie wymienimy. Zaczynając od początku, jeśli dobierzesz dobrego architekta, który nie boi się nietypowych rozwiązań, możesz wspólnie z nim opracować naprawdę ciekawe koncepcje. Dzięki nim Twój dom będzie dokładnie taki, jaki sobie zamarzysz. 

Energooszczędny dom na wyciągnięcie ręki

Zależy Ci na energooszczędności i pełnej ekologii? To świetnie! Jeśli śledzisz najnowsze ciekawostki ze świata innowacyjnych rozwiązań, zapewne wiesz, że powstają np. coraz bardziej nietypowe, a przy tym skuteczne systemy oszczędzania wody. Może się jednak często zdarzyć tak, że gotowe projekty potrzebowałyby zbyt wielu zmian, aby móc bezpiecznie zaadaptować w nim owe nowalijki. W indywidualnym projekcie możesz wszystko rozplanować tak, aby Twoje nietypowe pomysły były w pełni skuteczne i nie zmniejszały komfortu korzystania z domu. 

Piękna działka na wagę złota

Masz już działkę? To dobrze, lecz po dokładnej ocenie jej stanu, by jak najlepiej dobrać rodzaj fundamentu, doskonale wiesz, że choć jest świetna, to na pewno ma jakieś swoje niedoskonałości. Indywidualny projekt domu umożliwia pełne dopasowanie do panujących na działce warunków tak, by mieć odpowiednio rozlokowane miejsce na garaż, ogród, taras i zachować wymaganą odległość od sąsiednich zabudowań. Oprócz tego indywidualny projekt działki może doskonale wpisywać się w miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Projekt indywidualny jest często droższy od gotowego, co jest koronnym argumentem jego przeciwników. Niekoniecznie jednak zastanawiają się oni nad tym, że w perspektywie wieloletniej pozwala on zaoszczędzić. W jaki sposób? Otóż przy projekcie własnym, mamy większy wpływ na to, jakie zostaną zastosowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne. A te mogą być z kolei tańsze, a zarazem tak samo efektowne. Poza tym pełna swoboda we wprowadzaniu rozwiązań energooszczędnych to bardzo atrakcyjna perspektywa dużo niższych rachunków, niż w przypadku domów tradycyjnych. 

indywidualny projekt domu Warszawa

Czy indywidualny projekt domu to rozwiązanie indywidualne?

Pamiętajmy jednak również o tym, że choć indywidualny projekt domu to świetne rozwiązanie, nie jest ono dobre dla każdego. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć przygotowani na znacznie większe wydatki, dłuższy czas przygotowywania dokumentacji do pozwolenia na budowę, a także musimy konsekwentnie trzymać się swojej wizji. Co więcej, nie każdy architekt poradzi sobie z innowacjami, jakie chcesz wprowadzić, dlatego też tak bardzo ważne jest znalezienie osoby nie tylko z odpowiednimi kwalifikacjami, lecz też i podejściem, które nabiera szczególnego znaczenia, gdy chcemy postawić na nietypowe pomysły. Dobrym wyborem jest Studio Architektury SJR, w którym nie boimy się nieszablonowych rozwiązań.

Najlepsze działki w Warszawie – co wybrać?

Decydując się na mieszkanie w takim mieście jak Warszawa, lub w jego bardzo bliskiej okolicy, szczególnego znaczenia nabiera dokładne przyjrzenie się dzielnicy, w jakiej chcemy się osiedlić. Zależy nam na bliskim dostępie do pracy i miejskich atrakcji, a wyższa cena nie gra większej roli? Wybierzmy centrum. Pragniemy ciszy i spokoju, a nieco dłuższy dojazd nie jest problemem? Wówczas będziemy rozglądać się za spokojniejszym miejscem, bardziej na peryferiach. Poniżej przykłady ciekawych miejsc do zamieszkania. 

Ochota

Korzystne połączenie, cisza i spokój to niebywałe atuty tego miejsca. Najbardziej kuszącym atutem tego miejsca jest Park Szczęśliwicki, zatem jeśli zależy Ci na miejscu pięknym i spokojnym, na pewno weźmiesz tę dzielnicę pod uwagę.

Śródmieście

Idealne dla miłośników bogatego życia kulturalnego i towarzyskiego. Liczne, atrakcyjne lokale gastronomiczne, a także duża ilość kin, muzeów, teatrów i innych miejsc, do których warto zajrzeć, to gwarancja, że zamieszkasz w miejscu, w którym w żadnym wypadku nie da się nudzić. Minusem może być hałas na Alejach Jerozolimskich lub przy ul. Marszałkowskiej.