Kiedy zdecydujemy się na nabycie nieruchomości, często zastanawiamy się w jaki sposób to zrobić. Samemu znaleźć odpowiadającą nam nieruchomość np. za pomocą internetu, portali społecznościowych i poczty pantoflowej czy jednak powierzyć to zadanie pośrednikowi? Dzisiaj postaramy się przyjrzeć wyraźniej tej kwestii.

Pośrednik

Co zyskujemy dzięki zatrudnieniu pośrednik w obrocie nieruchomościami? Oszczędność czasu – agent poszukuje za nas naszej wymarzonej nieruchomości – my sami nie musimy trwonić naszego czasu na żmudne przeszukiwanie propozycji sprzedaży nieruchomości. Niejednokrotnie zdarza się, że pośrednik nieruchomości ma dostęp do tych wyjątkowych, specjalnych domów i mieszkań, których nie znajdziemy nigdzie bez jego pomocy. Chyba, że zależy nam na zakupie nowego mieszkania lub domu z pierwszej ręki, wtedy sprawa jest sprosta, wystarczy sprawdzić strony internetowe deweloperów.

Pomo pośrednika nieruchomości jest płatna – to fakt. Jednak konieczność zapłaty za jego usługę pojawia się dopiero przy sfinalizowaniu transakcji. Jeśli okaże się, że nie znalazł on żadnej atrakcyjnej nieruchomości dla nas – nie jesteśmy zobowiązani płacić za usługę.

Dużą wygodą korzystania z pomocy pośrednika nieruchomości jest możliwość przeglądania jedynie ofert mieszkań, które na pewno odpowiadają naszym potrzebom. Nie trwonimy czasu na oglądanie setek ofert, które nam się nie podobają i nie są dopasowane do naszych potrzeb, a jedynie takie, których parametry są dla nas odpowiednie. Poza tym pośrednik zna dobrze oferowane przez siebie nieruchomości – gdy chcemy kupić nieruchomość niewymagającą remontu, nie zaproponuje on nam takiej, która go wymaga. A zdjęcia i prezentacje prezentowane przez właścicieli mieszkania mogą nas niejednokrotnie oszukać.

Samodzielne nabywanie nieruchomości

nieruchomości LubinNajwiększą zaletą takiego sposobu szukania nieruchomości jest fakt możliwości obejrzenia licznych ofert, także takich które niekoniecznie są dopasowane do naszych potrzeb, ale jednak mogą zawładnąć naszym sercem. W przypadku nabywania nieruchomości za pomocą pośrednika, może okazać się, że przeoczymy wymarzoną nieruchomość, gdyż nie będzie odpowiadała ona naszym początkowym założeniom.

Najczęściej ludzie decydują się na samodzielne nabywanie nieruchomości zależy im na tym by oszczędzić pieniądze. Samodzielne wyszukanie i zakup nieruchomości, bez pomocy pośrednika pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które musielibyśmy zapłacić pośrednikowi za pomoc w nabyciu nieruchomości. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zapłacenie należności pośrednika warto samemu przeszukać rynek oferowanych nieruchomości. Takie rozwiązanie jest dobre o ile nie zaczniemy jeździć po całym mieście i oglądać każdej nieruchomości, która „wpadnie nam w oko”. Wtedy bowiem może okazać się że zmarnujemy ogromną ilość czasu na dojazdy po mieście.

Nabywanie nieruchomości samodzielnie okaże się bardzo problematyczną kwestią w przypadku nabywania mieszkania czy domu w innej lokalizacji. Zależnie od tego czy chcemy wyprowadzić się do innego miasta czy kraju, odległość może okazać się problemem bardzo trudnym do przeskoczenia. Wówczas jednak warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, gdyż bez niej będziemy musieli się naprawdę spoko nagimnastykować by nabyć atrakcyjną nieruchomość.