Garaż blaszany to świetne miejsce, by schować swój samochód, trzymać narzędzia bądź urządzić przydomowy warsztat. Taki budynek stawia się znacznie szybciej niż klasyczne, murowane projekty. Jest to też tańsze rozwiązanie. Z tego względu warto się na nie zdecydować i zapoznać z technologiami stosowanymi w garażach blaszanych.

Garaże blaszane i współczesne technologie

Nawet jeżeli decydujemy się na budowanie domu wykorzystując tradycyjne technologie to szybko zauważymy, że stal jest wykorzystywana bardzo często: w fundamentach, panelach elektrycznych, wspornikach czy innych instalacjach. Jeżeli mówimy o garażach blaszanych jest jej jeszcze więcej.

Właśnie dlatego od ponad stu lat stal rządzi w budownictwie. Jest używana do każdej możliwej instalacji budowlanej i jest coraz bardziej wszechstronna w użyciu. Można ją łączyć z innymi materiałami budowlanymi chociażby takimi jak szkło. Warto wiedzieć, że z biegiem czasu sytuacja w branży się zmieniła. Przede wszystkim produkcja stali nie jest już postrzegana jako pracochłonny proces. Rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, a ceny coraz niższe.

Pamiętajmy, że ponieważ to materiał, który w 100% można poddać recyklingowi, to wczorajsze budynki mogą być wykorzystane do budowy dzisiejszych konstrukcji, a dzisiejsze garaże  na pewno zostaną wykorzystane jutro. Jednak biorąc pod uwagę trwałość takich konstrukcji może minąć wiele lat zanim nadejdzie jutro.

Technologie używane w garażach blaszanych

Ogromny rozwój technologii wykorzystywanych w garażach blaszanych jest związany z izolacją i materiałami do niej wykorzystywanymi. Pełni ona bardzo wiele ważnych funkcji w tego typu budynkach. Przede wszystkim dzięki niej eliminujemy problem nagrzewania się pomieszczeń latem i ich wychładzania zimą. Dodatkowo sprawia, że wilgoć nie wchodzi do środka. Co więcej niektóre materiały wyciszą wnętrze blaszanego garażu i sprawią, że nie będzie w nim głośno.

Wśród materiałów izolacyjnych współcześnie stosowanych warto wymienić pianki poliuretanowe. Są one bardzo szybkie w instalacji. Dzięki temu, że jest to izolacja natryskowa to z łatwością może ona dotrzeć do wszystkich, nawet najmniej dostępnych szczelin i stworzyć niemalże hermetyczne zabezpieczenie. Mają one wyskoki wskaźnik izolacji termicznej. Powszechnie stosowane są włókna mineralne z wełny lub przetworzonego włókna szklanego. Możemy ją przyciąć na odpowiednią długość i szerokość, ale konieczna jest odpowiednia instalacja, by działała ona efektywnie.

Wysokogatunkowa blacha to podstawa trwałego garażu.

Ciekawym rozwiązaniem są folie izolacyjne wykończone materiałami odblaskowymi, które nie tylko ocieplą budynek, ale pomogą go również doświetlić odbijając promienie z lamp. Jest to rozwiązanie droższe od włókna szklanego jednak znacznie czystsze i łatwiejsze w instalacji. Wśród technologii będących w trendach są też panele izolacyjne, które sprawiają, że nie musimy stosować ocieplenia z włókna szklanego ani innego typu. Są one droższe niż inne rozwiązania, ale mają wysokie właściwości izolacyjne, szybko się je instaluje i poprawiają wygląd budynku.

Zmieniły się również technologie wykorzystywane w samej budowie. Garaż blaszany nie musi obecnie wyglądać jak puszka. Możemy wybierać spośród wielu materiałów: blachy ocynkowanej, akrylowej czy drewnopodobnej. Mogą mieć one dachy jedno lub dwuspadowe. Klient może wybrać kolor blachy, a nawet barwę nitów. Wszystko to wpływa nie tylko na wytrzymałość, ale również na wygląd tych konstrukcji. W ostatnich latach technologie wykorzystywane w garażach blaszanych znacząco poszły do przodu. Są one powszechnie dostępne i znacznie tańsze niż kiedyś – przykładem jest oferta firmy CGT Burnus. Co najważniejsze dzięki ich wykorzystaniu możemy dopasować konstrukcję do naszych potrzeb.