Wynajem różnego rodzaju nieruchomości to od pewnego czasu bardzo popularny sposób nie tylko na zrobienie użytku z do tej pory nie eksploatowanych budynków ale także niezły sposób na regularny zarobek. Z tego powodu kupno mieszkań czy lokali usługowych pod inwestycje szczególnie w większych miastach Polski jest coraz popularniejsze. Barierą są jednak ceny, które od kilkunastu lat praktycznie nieprzerwanie pną się w górę.
Inwestycja w lokale pod wynajem – o tym musisz pamiętać
Obecnie mało kto może sobie pozwolić na kupno mieszkania czy innego lokalu użytkowego w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań bez posiłkowania się kredytem hipotecznym. Ale nawet to nie odstręcza potencjalnych inwestorów od kupna lokali z przeznaczeniem na wynajem. Jednak zanim zdecydujemy się na tak poważny krok warto pamiętać o kilku rzeczach:
- Oblicz zwrot z inwestycji – znając dokładny koszt kapitału oraz prognozowaną wysokość czynszu możemy obliczyć po jakim czasie dana inwestycja się zwróci czyli prościej: po jakim czasie od kupna dana nieruchomość pokryje koszt swojego zakupu i użytkowania z czynszu. Rachunki takie nie są zbyt skomplikowane a przy okazji dają dobry pogląd na to jaka jest tak naprawdę opłacalność danej inwestycji.
- Wybierz lokale o najlepszej stopie zwrotu – na rynku istnieje ogrom gotowych nieruchomości, które możemy kupić w celach zarobkowych. Jednak każda inwestycja posiada swój własny współczynnik zwrotu z inwestycji, który oczywiście warto mieć jak największy. Dlatego tak jak w punkcie pierwszym – nie zapomnijmy o dokładnej analizie finansowej.
- Przeanalizujmy własne możliwości finansowe – nie podejmujmy ryzyka i nie pakujmy całych naszych oszczędności w nieruchomości. Musimy zostawić sobie pewną kwotę, która będzie dla nas buforem bezpieczeństwa. Pamiętajmy także, że kredyty hipoteczne wymagają wniesienia własnego wkładu. Zazwyczaj jest to 10% jednak niektóre banki wymagają innych wartości procentowych od ceny danego lokalu.
- Sprawdź dokładnie daną nieruchomość – tyczy się to zarówno spraw formalnych takich jak obciążenia czy wierzytelności na hipotece nieruchomości jak i technicznych: stanu ogólnego budynku czy poszczególnych instalacji. Jeśli inwestujemy w mieszkanie to warto sprawdzić czy budynek nie posiada certyfikatów energetycznych. W przypadku bardziej oszczędnych mieszkań będziemy mogli zażyczyć sobie więcej pieniędzy za wynajem.
- Zbadaj rynek – sprawdź ile możesz zażądać czynszu za daną lokalizację, metraż itp. Takie informacje znajdziesz chociażby w biurze nieruchomości, które zajmuje się wynajmem nieruchomości. Znając takie informacje będziemy wiedzieli jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji.
- Przeanalizuj ofertę biur nieruchomości – często posiadają one oferty na tak zwaną wyłączność. Oznacza to, że dany lokal może być sprzedany tylko i wyłącznie za pośrednictwem danego biura. Czasami może trafić się w ofercie jakaś wyjątkowo korzystna oferta dlatego warto nie odrzucać możliwości pośrednictwa w kupnie.
Biorąc pod uwagę powyższe nie da się ukryć, że przed zakupem nieruchomości na wynajem powinniśmy dobrze przemyśleć swój krok. Jeśli nie znamy się na rynku, nie inwestowaliśmy w ten sposób wcześniej to warto powierzyć obsługę takiej inwestycji fachowcom z biura nieruchomości. Wtedy będziemy mieli pewność, że na każdym etapie: od poszukiwania poprzez finalizację transakcji wszystko przebiegnie bez zakłóceń a nasze interesy będą w należyty sposób chronione.