Choć to może wydawać się dziwne, ceny na rynku wtórnym i pierwotnym w wielu przypadkach są dość zbliżone. Oczywiście metr kwadratowy w mieszkaniu nowo wybudowanym jest droższy, jednak ta rozbieżność często nie jest znacząca. Które wybrać? Wiele osób może sądzić, że oczywistym wyborem jest rynek pierwotny – jednak nie jest to tak przewidywalny wybór.
Mieszkania nowe…
Dla znacznej liczby konsumentów cena gra ogromną rolę. Zależnie od miasta rynek pierwotny i wtórny mogą różnić się ceną nawet o kilkadziesiąt procent (jak w Krakowie i Łodzi) lub o zaledwie kilka (Warszawa czy Kraków). Warto jednak zastanowić się, co wpływa na cenę – kupując mieszkanie w stanie deweloperskim trzeba włożyć spore środki jeszcze w jego wykończenie i urządzenie, co pociąga za sobą spore koszty. Równocześnie pozwala to jednak na urządzenie lokum tak, jak chce właściciel. Nowe mieszkania są też łatwiejsze do utrzymania – nie mają za sobą historii wielu lat usterek, zalań, uszkodzeń itd., co zmniejsza składki na fundusz remontowy budynku. Mają także lepszą izolację, więc mniej płaci się za ogrzewanie.
Niestety często nowe osiedla powstają daleko od centrum – lub przy węzłach komunikacyjnych, co skazuje właścicieli na tkwienie w niekończących się korkach. Infrastruktura, dobre połączenie komunikacyjne, bliskość szkoły czy przedszkola, przychodni czy nawet sklepu – to wszystko jest dopiero w planach, jeśli kupimy mieszkanie zupełnie nowe i na obrzeżach miasta. Nowe budownictwo w centrum miasta to rzadkość – a jego cena jest również proporcjonalnie wyższa…
… i mieszkania używane
Zazwyczaj są nieco – lub znacznie tańsze niż mieszkania z rynku pierwotnego. Na niższą cenę ma wpływ historia budynku i samego mieszkania oraz stan techniczny. Trzeba liczyć się z tym, że mieszkanie używane może okazać się przeznaczone do kapitalnego remontu, więc faktyczna cena mieszkania – z zakupem materiałów, mebli, wyposażenia oraz wynajęciem ekipy – okaże się wcale nie tak niska, jak początkowo się zakładało.
Rynek wtórny to jednak większa dostępność – kupuje się gotowe mieszkanie, do którego można się wprowadzić, a nie projekt – w rzeczywistości dopiero działkę przygotowaną do budowy. Można tu mówić o większym wyborze, zwłaszcza pod kątem lokalizacji – często można wybrać znakomite położenie, oczywiście za stosowną cenę. Lepsza infrastruktura wokół osiedla oraz dobre połączenie z innymi częściami miasta to niewątpliwe zalety.
Jeśli ktoś jest przekonany, z pewności postąpi według swojej opinii. Warto jednak pamiętać o wszystkich aspektach, związanych zarówno z nowym, jak i starszym budownictwem.