Nowy właściciel domu szeregowego może poczuć, że przeprowadzka z mieszkania oznacza wreszcie pozbycie się obowiązku płacenia czynszów, które składają się na znaczną część kosztów utrzymania mieszkania. Czy poza standardowymi rachunkami za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie czy wywóz śmieci trzeba jednak ponosić jakieś koszty utrzymania domu w zabudowie szeregowej?
Jakie opłaty ponosi się w domu szeregowym?
Większa powierzchnia użytkowa, własny ogródek czy brak czynszu to powody, dla których można interesować się zakupem domu szeregowego a nie mieszkania w centrum miasta. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zakup domu na własność nie do końca oznacza całkowity brak opłat dodatkowych poza opłatami za media – podatek od nieruchomości i działki to tylko niektóre z opłat, o których trzeba będzie pamiętać.
Z prawnego punktu widzenia, kupując dom w zabudowie szeregowej nabywa się prawo do lokalu mieszkalnego. Sposób podziału działki i nieruchomości budynkowej warto sprawdzić jeszcze przed nabyciem domu, bo zdarza się że kupując dom w zabudowie szeregowej tak naprawdę jest się właścicielem jednego z dwóch lokali w domu jednorodzinnym – na takie dzieli się zwykle całą zabudowę szeregową, unikając w ten sposób konieczności zawiązywania wspólnoty mieszkaniowej znanej doskonale z bloków. W związku ze współdzieleniem gruntu z sąsiadem za ścianą, przy opłatach za działkę i nieruchomość każdy z segmentów otrzymuje fragment części wspólnej nieruchomości, zapisany w księdze wieczystej.
Opłaty za wspólny parking, śmietniki, bramę wjazdową
Elementy widywane na każdym osiedlu domków szeregowych to między innymi wspólne bramy wjazdowe, śmietniki czy parkingi pod domami. Z reguły nie należą one bezpośrednio do działki domu, ale do wspólnego gruntu dzielonego przez właścicieli wszystkich segmentów. Na każdego właściciela przypadnie ułamek udziału w nieruchomości, jaką można nazwać takie grunty, i za ułamek ten będzie trzeba płacić nawet jeśli opłata będzie niewielka.
Domy szeregowe opierają się o współwłasność i w tej kwestii będą przypominały bardziej mieszkanie w bloku, niż w domu jednorodzinnym – choć najczęściej nie ma tu wspólnoty mieszkaniowej, w dalszym ciągu należy podejmować decyzje w zgodzie z sąsiadami i płacić własną część opłat za własności wspólne, takie jak choćby parkingi, śmietniki czy niektóre części gruntu (np. wspólnego podwórka). Współdzielenie własności to jednak nie wspólnota mieszkaniowa – o czynszu jako takim można w szeregówce zapomnieć.
Koszty utrzymania domku w szeregowcach
Dom szeregowy jest znacznie tańszy w utrzymaniu niż dom wolnostojący, choćby ze względu na mniejszą działkę. Podatek od gruntu i nieruchomości będzie niższy niż w przypadku dużej działki, ogrodu i domu wolnostojącego, a jednocześnie brak czynszu zrekompensuje konieczną opłatę za grunt.
Budynki w zabudowie szeregowej za sprawą wspólnych ścian są też tańsze w generalnym utrzymaniu – dzięki dzieleniu ścian z sąsiadami mniej narażone na działanie mrozu, co w oczywisty sposób przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie często dostarczane z sieci miejskiej, bez konieczności samodzielnego podłączania się. Tańsza jest też instalacja Internetu, koszty doprowadzenia wody czy brak kosztów funduszu remontowego płaconego w blokach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w razie chęci przeprowadzenia remontu konieczne będzie uzyskanie zgody sąsiadów, szczególnie w przypadku chęci wprowadzania zmian na częściach gruntu uznawanych za własność wspólną, w tym także na podwórkach czy przed własnym domem.