Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie w domu jest celem wielu osób wydających na nie sporą część swojego budżetu. Zimą, gdy pogoda nie sprzyja, przebywamy najczęściej w domu, który z oczywistych względów powinien gwarantować nam komfort cieplny. Niestety, przy słabo ocieplonych i zabezpieczonych murach znaczna część ciepła generowanego przez grzejniki czy piecyki może uciekać na zewnątrz. Jak temu zapobiec i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Po pierwsze: docieplanie elewacji
Jeśli ściany Twojego domu nie zostały docieplone i składają się jedynie z cegły czy innego materiału budulcowego, istnieje ogromne ryzyko tego że ciepło będzie uciekało na zewnątrz. Nieszczelne okna, zimne ściany, piwnica, strych i dach są najbardziej wrażliwymi punktami domu i jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio już na etapie budowy, koszty ogrzewania domu będą zawsze wysokie. Docieplenie elewacji można wykonać na każdym etapie istnienia budynku – nie tylko przed jego oddaniem do użytku, ale i wiele lat po fakcie. Skoro czas nie jest tu ograniczeniem, wykonanie docieplenia elewacji warto rozważyć tak szybko, jak tylko uda się na to odłożyć pieniądze w budżecie domowym. Inwestycja taka nie będzie tania, ale da najlepsze rezultaty i pozwoli zaoszczędzić nawet 20% na ogrzewaniu, co w skali roku często daje naprawdę wysokie sumy. Jeśli uszczelnimy przy tym okna i zadbamy o lepszą izolację dachu i piwnicy, oszczędności mogą wzrosnąć do nawet 40%.
Po drugie: korzystaj ze światła dziennego
Kwestia ta może nie być tak oczywista, jak konieczność docieplenia budynku, ale wpuszczanie światła słonecznego do domu zimą ma naprawdę dużo zalet. Odsłonięte okna dopuszczają przez szyby światło, które nagrzewa ściany od wewnątrz, pozwalając im na dłużej zachować wyższą temperaturę w pomieszczeniach. Co więcej, jeśli sami spędzamy w domu czas zimą, promienie słoneczne wpadające przez zamknięte okna i szybę ogrzewają także naszą skórę i sprawiają wrażenie wyższej temperatury pomimo tego, że nikt nie zmieniał przecież ustawień grzejników czy piecyka. Światło naturalne wpływa też pozytywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka – szczególnie zimą, gdy ze względu na krótszy dzień i mniej słonecznych dni dostarczamy sobie mniej naturalnej witaminy D, korzystanie z każdej słonecznej chwili będzie korzystne dla naszego zdrowia.
Po trzecie: nie zasłaniaj okien
Pozostając w temacie odsłoniętych okien i dopuszczania do wnętrza światła dziennego, warto zauważyć że długie i ciężkie zasłony czy firany zawieszone na oknie często blokują swobodny przepływ ciepła w domu. Zarówno w starszych, jak i nowszych budynkach, w dalszym ciągu stosuje się często metodę umieszczania grzejnika tuż pod oknem. Chociaż rozwiązanie takie ma swoje zalety, jeśli okno zostanie zasłonięte długimi firanami, automatycznie zasłaniamy też grzejniki. Przy takim układzie część ciepła generowanego przez ogrzewanie zostaje uwięziona pomiędzy materiałem a ścianą i nie ma szans przedostania się do wnętrza. Dom pozostaje wychłodzony, a próby zwiększenia temperatury na grzejnikach powodują jedynie większe straty energetyczne.
Po czwarte: unikaj otwierania okien, kiedy nie jest to konieczne
Jednym z najczęstszych błędów spotykanych w domach i blokach mieszkalnych jest otwieranie przez mieszkańców okien na oścież i wietrzenie mieszkania nawet przez kilka godzin. O ile wpuszczanie świeżego powietrza do środka jest ważne i zdecydowanie zdrowe, wietrzenie pomieszczeń warto ograniczyć do niezbędnego minimum i nie pozostawiać okien i drzwi otwartych na dłużej, niż to konieczne. Powodów na pozostawienie okien zamkniętych nie trzeba szukać daleko – otwarte okno to najlepsza droga ucieczki dla ciepłego powietrza z wewnątrz, które zacznie krążyć w stronę chłodniejszego zgodnie z zasadami wymiany cieplnej. Co więcej, po otworzeniu okna naturalnie obniżamy temperaturę panującą wewnątrz, co dla wielu termostatów regulujących ogrzewanie jest znakiem do podwyższenia temperatury grzania. Przy następnym wietrzeniu mieszkania zimą sprawdź, jak intensywnie pracują grzejniki w Twoim domu, starające się utrzymać ustawioną temperaturę docelową wnętrza. Wietrzenie w takim przypadku właściwie mija się z celem.
Po piąte: postaw na wydajne ogrzewanie
Na koniec warto oczywiście wspomnieć, że nawet najlepiej ocieplone i nie wietrzone bez potrzeby mieszkanie nie będzie ciepłe, jeśli nie zainwestujemy w dobrą, nowoczesną instalację grzewczą. Ekologiczne źródła ciepła są znacznie tańsze w utrzymaniu niż stare, nieefektywne piece i planując modernizację termiczną mieszkania, trzeba wziąć je pod uwagę. Trudno zadbać o ciepłe mieszkanie, jeśli w praktyce nie ma go czym skutecznie ogrzewać.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy planowaniu prawidłowego ogrzewania domu, fachowcy z firmy Stylbud, zajmujący się docieplaniem budynków i elewacji we Wrocławiu, z pewnością Ci w tym pomogą. Zachęcamy do kontaktu.