Czy szukasz sobie właśnie nowej skrzynki na listy? Aby dokonać dobrego wyboru, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany, a także jej design. O ile istnieje odgórny wymóg, przez który mamy obowiązek taką skrzynkę posiadać, tyle już jej wygląd nie jest dokładnie określony i zależy wyłącznie od Twojej fantazji. Co zatem wybierzesz: piękną, stylizowaną skrzynkę na nóżce z tłoczonymi wzorami, czy pójdziesz śladami poczty angielskiej?

Jakie są cechy dobrej skrzynki na listy?

Współcześnie oferowane skrzynki na listy mają nam do zaoferowania znacznie więcej, niż dawniej. Co konkretnie? Poczta elektroniczna nie wyparła całkowicie tej tradycyjnej, a nawet można powiedzieć, że przyniosła ze sobą inspirację do unowocześnienia tej tradycyjnej. Jakie są dziś podobieństwa?

Co prawda, w tradycyjnej skrzynce nie musimy obawiać się wirusa, lecz możemy wyposażyć się w skrzynkę na listy z zamontowanym czujnikiem lub dokupić osobny, który na specjalnym panelu lub nawet na telefonie wyświetli powiadomienie o nowej przesyłce. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, jeśli często przychodzą do Ciebie ważne listy lub gdy po prostu lubisz na bieżąco wiedzieć, czy w Twojej skrzynce coś na Ciebie czeka.

Obok czujnika, dostępne są również skrzynki z domofonem, dzięki czemu również od razu dowiadujesz się, czy coś nowego do Ciebie przyszło. Rozwiązanie to jednak ma zastosowanie tylko podczas Twojej obecności w domu, w przeciwnym razie nie usłyszysz informacji, zatem bardziej uniwersalnym wyjściem będzie czujnik. Oprócz powiadomień możesz zdecydować się również na opcję sygnału dźwiękowego lub świetlnego w domu.

Dobra skrzynka na listy – z jakiego materiału powinna być wykonana? 

Była już mowa o tym, że nie ma wytycznych co do tego, jak powinna wyglądać i z jakiego materiału powinna być wykonana skrzynka na listy, zatem panuje w tej kwestii pełna dowolność. Jedyne, na co musimy uważać, to wymiary skrzynki, umożliwiające swobodne umieszczenie w niej przesyłki. Według przepisów, jeśli rozmiary skrzynki nie odpowiadają wytycznym (czyli przesyłka się nie mieści), listonosz nie ma obowiązku jej tam zostawić. Powracając jednak do materiałów, na jakie warto zwrócić największą uwagę?

listonosz kolo skrzynki na listy

Postaw na skrzynkę ze stali nierdzewnej i miej ją na lata!

Największą popularnością cieszą się stal i aluminium. Pamiętajmy jednak, że zwykła stal jest bardzo podatna na rdzewienie, zatem musimy dopilnować, by wybrana skrzynka ze stali miała powłokę ochronną lub wybierzmy stal nierdzewną.

Jeszcze więcej zalet ma aluminium, które jest lekkie i może przybierać dowolne kształty. Jest ono również bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu przesyłki są w pełni przed nimi zabezpieczone. Niektórzy, aby utrzymać sielską, wiejską stylistykę, decydują się na skrzynki z drewna. Mogą one wyglądać bardzo ładnie, tyle że wymagają odpowiedniej impregnacji i niekoniecznie będą służyć tak długo, jak będą w stanie to zrobić skrzynki metalowe. Nadal jednak dobrze wykonana i zabezpieczona skrzynka z drewna wcale nie musi być takim najgorszym pomysłem.

Dostępne rodzaje skrzynek na listy

Obok klasycznych “pudełek” na klucz, możemy wybrać również opcję z dodatkowym gazetnikiem. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli np. interesuje nas zawartość rozniesionych ulotek czy też prenumerujemy czasopisma. Obok tego istnieją również tzw. skrzynki przelotowe, które mogą być wmurowane w ścianę domu lub ogrodzenia, dzięki czemu w tym pierwszym przypadku nie musimy nawet wychodzić na zewnątrz, aby odebrać przesyłkę. Wyżej wymienione rodzaje skrzynek na listy znajdziesz w korzystnej cenie w sklepie internetowym Fastkop.