Rejestrowanie otoczenia za pomocą kamer do monitoringu wizyjnego to jeden z najskuteczniejszych sposobów sprawowania nadzoru nad domem jednorodzinnym, budynkiem mieszkalnym czy inną posesją o dużej wartości majątkowej. Pozwala to nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa mienia i mieszkańców, ale znacznie ułatwia złapanie złodzieja.

Monitoring wizyjny na posesji – czy warto?

Z każdym rokiem dochodzi do coraz większej ilości włamań oraz naruszeń prywatności zarówno mieszkańców budynków mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych. Zbytnie zainteresowanie, a także o wiele bardziej pomysłowe metody włamań czy kradzieży, doprowadziły do tego, że coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie monitoringu na swojej posesji czy miejscu pracy. I nic w tym dziwnego. Dzięki nowoczesnemu monitoringowi wszyscy domownicy wreszcie poczują się bezpiecznie i komfortowo w swoim domu, a w miejscu pracy nie będzie dochodziło do dużej ilości nadużyć.

Czy warto zatem instalować monitoring wizyjny? Takie rozwiązanie pozwoli na zminimalizowanie ilości włamań oraz kradzieży, a także zapewni spokojny sen wszystkim domowników. Nowoczesne kamery dają także możliwość zdalnego oglądania nagrań z kamer – niezależnie od tego, gdzie aktualnie mieszkańcy się znajdują.

kamera

Rodzaje monitoringu – najważniejsze informacje

W skład monitoringu wchodzi wiele elementów – w tym odpowiednio dobrane zestawy kamer do miejsca ich instalacji, a także urządzenie, dzięki któremu możliwe jest przetworzenie i obejrzenie nagrania w czasie rzeczywistym. Dlatego jeszcze przed wyborem kamer warto wiedzieć, jakie rodzaje monitoringu wyróżniamy. 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest technologia analogowa HD-CVI. Cała technologia jest oparta na rejestratorze oraz systemie kamer, połączonych ze sobą kablem koncentracyjnym. Warto również zaznaczyć, że ten typ monitoringu jest jednym z pierwszych, a pomimo szybkiego rozwoju technologii – dalej wykorzystywana. Niestety, jest ona niezwykle ograniczona, a w przypadku nowoczesnego budownictwa raczej nie znajdzie swojego zastosowania w skutecznej ochronie mienia.

Na popularności zyskuje natomiast monitoring wizyjny oparty na systemie cyfrowym IP. W ramach działania monitoringu obraz ze wszystkim kamer jest przesyłany bezprzewodowo do urządzeń zewnętrznych oraz przewodowo do urządzenia rejestrującego i przetwarzającego obraz. Zaletą tego rodzaju monitoringu jest jego cena, a także możliwość ograniczenia ilości kabli.

Jak dobrać odpowiednie kamery monitoringu

W praktyce kamery do monitoringu dzielimy na dwa rodzaje – zewnętrzne i wewnętrzne. W zależności od umiejscowienia kamer i potrzeb właściciela posesji, dobiera się cztery inne rodzaje kamer, których zadaniem będzie rejestrowanie obrazu.

Kamery kopułowe wyróżniają się małą i dyskretną budową, o kształcie kopuły. Ze względu na swój design i jakość nagrania można je spotkać w biurach, miejscach pracy, halach produkcyjnych czy miejscach użytku publicznego. Dzięki swojej budowie rejestrują szerokokątny obraz wysokiej jakości. Kamery kopułowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz wandalizm.

Kamery szerokokątne pozwalają na rejestrację obrazu z dużą dokładnością, co do szczegółów. Taki rodzaj kamer jest najczęściej montowany w miejscach, gdzie konieczny jest nieustanny oraz bardzo szczegółowy dozór. Nie ma znaczenia, gdzie są montowane – w każdej pozycji nagrywają obraz o wysokiej jakości.

Kamery punktowe jak sama nazwa wskazuje rejestrują jedynie punkt, w którym są skierowane. Takie rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie w miejscach pracy czy też sklepach lub marketach spożywczych. Obraz rejestruje jedynie zdarzenia, które mają miejsce we wskazanym punkcie.

Kamery termowizyjne rejestrują i wykrywają ruch w momencie, kiedy temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. W dalszym ciągu przekształca promieniowanie na obraz w widzialnym zakresie barw. Z tego też powodu taki rodzaj kamer sprawdzi się przede wszystkim w przemyśle, jak i miejscach, w których konieczny jest dodatkowy nadzór kamer.

monitoring

Monitoring wizyjny w praktyce

Planując montaż monitoringu wizyjnego w dowolnym miejscu – niezależnie czy chodzi o posesję prywatną czy miejsce pracy – warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która nie tylko zainstaluje wszystkie niezbędne komponenty, ale również doradzi i wskaże najlepsze rozwiązanie. Nie każdy rodzaj monitoringu sprawdzi się w konkretnym przypadku, a odpowiednio dobrana kamera z pewnością przyczyni się do lepszego zabezpieczenia posesji przed włamaniem i kradzieżą, zwiększając tym samym bezpieczeństwo wszystkich przebywających na niej osób.