Okna, które są obecnie dostępne dla większości użytkowników na rynku są całkowicie inne niż te, które były polecane kilka lub kilkanaście lat temu. Postęp technologiczny w branży przyczynił się do rozwoju produkcji stolarki okiennej, a co za tym idzie, pozwolił na udoskonalenie rozwiązań oraz stworzenie zupełnie nowych modeli okien, które znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, ale także obiektach usługowych i handlowych. Zmiany, które przyniosły obecne czasy dotyczą nie tylko stylistyki okien, ale także ich funkcji, które są coraz bardziej zaawansowane i sprzyjające środowisku, a także zwiększające komfort użytkowania obiektu budowlanego.

Dobór okien plastikowych – obecne trendy

Pomimo tego, iż na pierwszy rzut oka okna wydają się być bardzo proste w konstrukcji oraz ich wygląd nie zmienia się przez wiele lat,  jednak po głębszym zapoznaniu się może okazać się, że jest całkowicie inaczej. Producenci stale pracują nad udoskonaleniem modeli swoich okien oraz zapewnieniem ich jak najlepszej funkcjonalności. Obecnie na rynku można zauważyć trend, który wynika ze zwężania profili okiennych. Dzięki temu okna wyglądają o wiele bardziej minimalistycznie, a jednocześnie nowocześnie. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na przedostawanie się większych ilości światła do wnętrza pomieszczeń. Oznacza to dodatkowe oszczędności ze względu na mniejsze zużycie energii na sztuczne źródła światła.

W nowoczesnych produktach można także zaobserwować trend, który dotyczy ukrywania skrzydła okiennego. Jest ono coraz mniej widoczne – szczególnie w najnowszych modelach okien. Nowoczesne produkty tworzą zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu jednolitą płaszczyznę posiadającą wyraźne kontury. Wpływa to na doznania wizualne klientów i zapewnia harmonię całego wystroju wnętrz. Warto wspomnieć, iż ułatwia to w znacznym stopniu zachowanie czystości w profilach okiennych.

Na co zwracać uwagę wybierając okna?

Wybierając okna w dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich klasę energooszczędności. Im będzie wyższa, tym większe mogą być późniejsze oszczędności na energii elektrycznej oraz ogrzewaniu. Standardy, które obecnie obowiązują mówią, że w domach nie można wybudować okien mniejszych niż te, których współczynnik Uw jest równy 1,1W.

Warto także rozważyć dobór lepszych szyb, które często mogą być dwu lub trzy warstwowe, co znacznie wpływa na termoizolację całego okna, a co za tym idzie zmniejsza rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych. Ciekawostką jest fakt, iż w roku 2021 ma wejść w życie obowiązek ciepłego montażu okien, który przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy jakości ich osadzenia w ramie oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu izolacji.

montowanie okien

Zdecyduj się na ciepły montaż okien w Lublinie z firmą Atos Lublin.

Okna plastikowe – czy wyparły tradycyjne okna drewniane?

Produkty okienne wykonane z tworzyw sztucznych i PCV zdecydowanie wyparły stolarkę okienną opartą na naturalnym materiale jakim jest drewno. Wynika to nie tylko ze względów estetycznych, ponieważ plastik jest materiałem łatwym do dopasowania wyglądu, ale także właściwości technicznych. Okna plastikowe charakteryzują się wysoką trwałością, dużymi możliwościami personalizacji oraz odpowiednim poziomem termoizolacji, który jest zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami.

Wybierając tego typu produkty można w znacznym stopniu zmniejszyć koszty eksploatacji budynku poprzez mniejsze zużycie energii na ogrzewanie oraz doświetlanie pomieszczeń. Dodatkowo okna plastikowe są znacznie łatwiejsze w montażu w porównaniu do tradycyjnych wyrobów drewnianych. Reasumując, nowoczesne okna z tworzyw sztucznych to nie tylko wygoda dla użytkownika, ale także duży krok w stronę ochrony środowiska
i ekologii.