Zakup każdego nowego elementu wyposażenie domu wymaga odpowiedniego przygotowania się. Należy porównać ceny, wybrać najlepszego producenta. Sprawdzić, w jakim stopniu wzbogaci wnętrze czy przyczyni się w jakiś sposób do obniżenia kosztów.

Nie inaczej jest z wyborem bramy garażowej. Warto przeanalizować wiele kwestii. Jak duży mamy garaż? Ile mamy miejsca na podjeździe i jak duży samochód. Ważnym czynnikiem jest też kwestia czy garaż jest połączony z domem czy jest osobnym budynkiem. Wszystkie te elementy mają wpływ na koszty zakupu bramy i dalszego użytkowania.

Analiza garażu

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed zakupem bramy jest dokładne przyjrzenie się garażowi. Dobrze jest sprawdzić ściany, czy nie znajdują się na nich wystające elementy, które mogłyby być przeszkodą podczas montażu. Długość garażu też ma znaczenie, jeśli będzie zbyt krótki, mogą wystąpić problemy z zamontowaniem odpowiedniego napędu.

Otoczenie na zewnątrz ma tak samo duże znaczenie. Jeśli przed wjazdem do garażu trzeba odpowiednio manewrować autem, warto pomyśleć o większej bramie. Krótki podjazd lub jego brak nie pozwoli na zakup bramy otwieranej na zewnątrz.

Dom z bramą garażową - okna-prestiz.plInną bramę zakupimy do pomieszczenia połączonego z domem a inną do wolnostojącego. Zazwyczaj garaże wbudowane w dom są ogrzewane, więc można pokusić się o większy wydatek i kupić bramę ocieplaną. Zaoszczędzimy w ten sposób na ogrzewaniu. W przypadku budynku wolnostojącego wystarczą wrota zwykłe.

Wybór bramy

Gdy już będziemy wiedzieć wszystko na temat garażu i jego otoczenia możemy kupić dopasowaną bramę. Wybór rodzajów jest bardzo duży.

  • Bramy segmentowe górne – otwierają się do góry, doskonale wykorzystują dostępne miejsce. Są szczelne i ciepłe,
  • Bramy garażowe boczne – jak sama nazwa wskazuje otwierają się na bok. Mogą służyć, jako drzwi dzięki temu, że nie trzeba ich do końca otwierać,
  • Bramy uchylne – otwierają się na zewnątrz. Mają prostą konstrukcję, nadają się szczególnie do nieogrzewanych, wolnostojących garaży,
  • Bramy rolowane – otwierają się poprzez nawijanie na wał znajdujący się w skrzynce, pozwalają zachować miejsce pod sufitem,
  • Bramy rozwierane – otwierają się na dwie połowy. Klasyczne rozwiązanie, tanie i gwarantujące długie, bezproblemowe użytkowanie.

Dokładne przemyślenie sprawy

Przed zakupem bramy garażowej należy wszystko dokładnie sprawdzić. Każdy element ma znaczenie. Szerokość i głębokość garażu. Czy jest połączony z domem czy wolnostojącym. Jak wiele miejsca mamy na podjeździe, czy manewrujemy przed parkowaniem czy też nie? Gdy już wszystko sprawdzimy, będziemy wiedzieć, jaką bramę wybrać. Będzie dostosowana do naszych potrzeb i wielkości garażu. Unikniemy kosztownej pomyłki i konieczności przeróbek lub przebudowy pomieszczenia.