Szambo jest tradycyjnym sposobem na odprowadzanie ścieków. Jest ono znane inwestorom od lat i pomimo pojawiających się nowoczesnych sposobów na ścieki, szambo stanowi najczęściej stosowaną metodę. Ten sposób na pozbywanie się ścieków jest lepszy i łatwiejszy niż budowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jak wygląda budowa szamba? – Otóż, szambo znajduje się tuż pod powierzchnią ziemi. Jest to szczelny zbiornik, który może znaleźć się w wielu miejscach na naszej posesji. Znajduje się na nim właz (kamienny lub żeliwny), a rura wywiewna ma za zadanie zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Oprócz samego sposobu na budowę i montaż szamba, należy również pamiętać, iż zbiornik ten trzeba regularnie opróżniać. Trzeba więc zapewnić sprawne podłączenie się do szamba w celu opróżnienia go.

Jak założyć szambo

Zakładanie szamba jest prostym i niedrogim rozwiązaniem. Poza tym, większość właścicieli działek i inwestorów decyduje się najczęściej na szambo niż na inne metody. Dużą zaletą szamba jest to, iż nie wymaga ono żadnych specjalnych uwarunkowań glebowych ani wodnych. Zakładanie szamba nie zajmuje wiele czasu. Jest ono przywożone gotowe jeszcze na plac budowy. Ewentualnie, zbiornik jest konstruowany na miejscu. Ścieki i nieczystości są odprowadzane do górnej części zbiornika bezodpływowego. W głównym zbiorniku szamba znajduje się niewielki uchyłek (czyli studzienka zbiorcza), w którym gromadzone są osady.

Istnieją pewne zasady co do zakładania szamba. Przede wszystkim, zbiornik musi być całkowicie szczelny. Nieczystości nie mogą wydostawać się na zewnątrz, gdyż mogą one spowodować zanieczyszczenie terenu wokół naszego domu. szczelny zbiornik gwarantuje bezpieczeństwo nam i środowisku. Do budowy szamba należy użyć betonu, żelbetu, cegieł lub tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Najczęściej, szambo jest zbudowane ze znanych nam betonowych okręgów.

Wybór wielkości szamba

Największy wpływ na rozmiary szamba ma jego pojemność użytkowa. Pojemność taką liczy się od dna szamba do dolnej krawędzi rury – tej, którą są odprowadzane nieczystości. Oprócz tego, istotna jest również ilość mieszkańców, którzy użytkują dany budynek i jak często. Wielkość szamba musi być dopasowana do ich potrzeb. Zużycie wody może być różne, dlatego rozmiar zbiornika musi zostać odpowiednio dopasowany w sposób indywidualny.

Budowa szamba i warunki

Aby legalnie i w prawidłowy sposób założyć szambo, należy wziąć pod uwagę uwarunkowania lokalizacyjne i techniczne. Są one określone prawem. Poniższe zasady tyczą się tych zbiorników, które są bezodpływowe, a ich pojemność nie jest większa niż 50m3. Założenie szamba jest więc możliwe tylko na tych działkach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji. Dno zbiornika oraz ścianki muszą być szczelne. Oprócz tego, zbiornik powinien posiadać właściwy system odpowietrzania. Trzeba również podkreślić, iż budowa zbiornika musi nastąpić w określonych odległościach. Zarówno wyloty, jak i pokrywy od szamba, muszą znajdować się nie bliżej niż 15 metrów od budynków. Tyczy się to budynków/ domów mieszkalnych oraz miejsc, w których przechowywana jest żywność. Dodatkowo, szambo powinno być zbudowane z zachowaniem odległości 7,5 od innej działki i od drogi. Jeśli chodzi o działki, na których znajdują się domy jednorodzinne, odległości te są nieco mniejsze. Tak samo jest w przypadku zagrody oraz terenu rekreacyjnego. Szambo w takich przypadkach, musi znajdować się 2 metry od granic działki i 5 metrów od drzwi i okien.