Jak wiemy inwestycyjne koszty to tak naprawdę pierwsza kwestia, którą bierzemy pod uwagę w chwili gdy przygotowujemy się do naszej budowy domu. Praktycznie to tak naprawdę dla każdego z inwestorów jest to jednak wydatek wręcz potężny, który musimy sobie dokładnie i starannie zaplanować. Musimy się dokładnie zastanowić jaki jest dokładny koszt związany z budową domów pod klucz. Gdybyśmy zakładali, ze budowlany projekt został już w pełni zakupiony oraz także zaadaptowany do warunków lokalnych, a wszelkie nasze wymogi formalnoprawne są dopełnione. Chciałabym koszty pokazać Państwu na przykładzie typowego parterowego domu z poddaszem.

Domy pod klucz

Łączna suma metrów kwadratowych to przypuśćmy, że dwieście. Nieruchomość ta posiada także bryłę prostą, która jest zwieńczona dwuspadowym dachem z blachodachówki. Chciałabym także zaznaczyć, że wszelkie materiały jak i także wszelkie koszty za robociznę będą pochodziły z półki cenowej w zasadzie pośredniej, czyli dobra jakość za cenę przyzwoitą. W naszym kosztorysie także chciałabym uwzględnić zarówno stan surowy jak i także wykończenie domu pod klucz wszystkich pomieszczeń. Są to między innymi wszystkie ściany, podłogi podstawowe wyposażenie, biały montaż jak i także zagospodarowanie terenu dookoła domu. Zajmijmy się na początku budową domu do stanu surowego. W pierwszej kolejności oczywiście wykonujemy fundamenty. Większość domów współczesnych jednorodzinnych powstaje tak naprawdę na fundamentowych ławach, które są tworzone po obrysie danego budynku. W przypadku spoistych gleb jest to dobre rozwiązanie. Zajmują przecież większość terenu naszego kraju.

Koszt stworzenia wszelkich fundamentów to koszt około dwudziestu dziewięciu złotych. Następne wydatki to wydatki wszelkie związane ze ścianami. Gdy wykonamy je z pustaków ceramicznych to sumaryczna kwota zarówno robocizny jak i także wszelkich materiałów z pewnością nie przekroczy dwudziesty pięciu tysięcy złotych. Analogicznie także możemy oszacować bardzo przybliżoną powierzchnię ścian działowych. Ten etap to niecałe dziewięć tysięcy złotych. Kolejne koszty to ogrzewanie jak i także grawitacyjną wentylację. Koszty? Siedem tysięcy złotych. Wszelkie stropy jak i także ich wzmocnienia to także koszt przekraczający szesnaście tysięcy złotych. Kolejne dwadzieścia ponad tysięcy złotych to tak naprawdę elewacja jak i użytkowa powierzchnia stropu. Jak możemy bardzo łatwo się doliczyć to koszt ten wynosi nam już sto dwadzieścia siedem tysięcy złotych.

Jak chyba bardzo łatwo jest się domyśleć to koszty z jakimi mamy do czynienia gdy interesuje nas budowa domów pod klucz są znacznie większe. Jednak musimy się liczyć z tym, że w przypadku budowy domu pod klucz mamy już naprawdę wszystko gotowe i wszystko w porządku jak najlepszym. Dla osób wygodnych jest to naprawdę rozwiązanie można rzecz biorąc genialne. Musimy sobie jednak to wszystko dokładnie przemyśleć i przeanalizować. Musimy wiedzieć na co nas stać, a na co pod żadnym pozorem nie.