Garaż, w którym można pozostawić samochód, to dla wielu osób niezbędne pomieszczenie. Nie tylko chroni auto przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również zapewnia mu bezpieczeństwo. Nie od dziś wiadomo, że złodzieje samochodów za cel stawiają sobie przede wszystkim auta pozostawione na parkingu.

Jednak z racji tego, że nie każdy ma do dyspozycji garaż, na jego wzniesienie decyduje się dopiero po czasie. Gdy już ukończy budowę domu, na przykład. A wtedy okazuje się, że nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Ponieważ o ile na garaż nie zdecydujemy się od razu, o tyle jego późniejsze budowanie wymaga odpowiedniej zgody!

Budowa garażu – kiedy potrzebne jest pozwolenie?

Zgodnie z tym, co mówią przepisy prawa – wolnostojący garaż do 35 metrów kwadratowych można budować bez pozwolenia. Należy zgłosić tylko taki zamiar i wysłać odpowiedni wniosek do inspektoratu nadzoru budowlanego. Jednak z racji tego, że większość osób stawia dziś o wiele większe garaże, wspomnieć trzeba, że takowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. I to zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace.

Garaże o dużych powierzchniach, poza ochroną samochodu, gwarantują też dodatkowe miejsce. Na przykład z przeznaczeniem na warsztat czy magazyn. Nic dziwnego, że jeśli ktoś decyduje się wznieść tego rodzaju pomieszczenie, zależy mu na jak największym metrażu. Kłopot w tym, że formalności, a konkretnie ich załatwienie, to czasami strata czasu. Nie każdy ma na nią chęci i energię. Na szczęście z każdej opresji jest wyjście. I tu znaleźć można więc ciekawą alternatywę.

Blaszak – garaż montowany bez zbędnych formalności

Szereg formalności sprawia, że wiele osób rezygnuje z pomysłu wzniesienia garażu już na początku. Nie należy się jednak od razu załamywać. Do rozważenia jest bowiem opcja postawienia tak zwanego blaszaka, a więc garażu metalowego. Z natury nie wymaga on ani zbyt obciążających prac budowlanych, ani tym bardziej czynności formalnych. Zgodnie z definicją, garaż blaszany, to obiekt przenośny. A tego rodzaju obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę. Wystarczy dostarczenie do odpowiedniego urzędu zgłoszenia.

Przy czym pamiętać należy, że sam blaszak jest garażem, dlatego musi spełniać szereg wytycznych technicznych. Na przykład zachowywać odpowiednią odległość od innych działek. Ważne jest również to, by konkretny model zamówić u renomowanego producenta. Taki dostarczy nie tylko dobry jakościowo produkt, ale również posadowi do na działce w sposób bezpieczny dla użytkowników.

Cgt garaż

Garaże metalowe oferowane przez firmę CGT będą ciekawą alternatywą dla garaży murowanych.

Gdzie zamówić projekt i wykonanie garażu blaszanego?

Na rynku znajduje się wiele firm specjalizujących się w produkcji różnego rodzaju garaży blaszanych. I to nie tylko tych standardowych, ale również robionych na zamówienie klienta. Przy czym o ostatecznym kształcie danego garażu decyduje w całości klient. To on wybiera wymiar konstrukcji, spad dachu, rodzaj bramy, ewentualne drzwi wejściowe czy rodzaj blachy z jakiej wykonany ma być garaż.

Ci, którzy obawiają się niezadowalającej jakości blaszaka, mogą odetchnąć z ulgą. Firma stawiają na wysoką jakość i estetykę wykonania. W trosce o zadowolenie klientów stosuje wyłącznie najlepsze materiały. Dbają przy tym o detale i staranność wykonania. Nic dziwnego, że blaszaki potrafią wkomponować się w praktycznie każdą przestrzeń.