Według policyjnych statystyk każdego roku na świecie każdego roku popełnianych jest ponad 400 tys. zabójstw. Zdecydowanie największa przestępczość w tym wymiarze występuje w Ameryce Łacińskiej. Jednak także w Polsce liczba zabójstw dokonywanych w ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła. 

Statystyki zabójstw w Polsce

Zgodnie z policyjnymi statystykami największa liczba zabójstw miała miejsce w 2001 roku, gdy zostało zamordowanych 1325 osób. Z każdym kolejnym rokiem liczba ta znacząco spadała. W 2019 roku dokonano w naszym kraju 524 morderstw, czyli o połowę mniej niż przed dwudziestoma laty.

Jednak od 2016 roku liczba zabójstw ponownie wykazuje tendencję wzrostową. Może to być związane z różnymi zmianami w organizacji pracy prokuratury czy kwalifikowanie większej ilości zdarzeń jako zabójstwa. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków policji udaje się złapać mordercę. W 2021 roku wykrywalność sprawców była na poziomie 98%, co jest świetnym wynikiem. 

W ubiegłym, czyli 2021 roku w Polsce najwięcej zabójstw dokonano na terenie województwa mazowieckiego, gdzie było ich 96. Kolejnym województwem jest śląskie (89 morderstw) oraz zachodniopomorskie (63 zabójstwa). Województwo mazowieckie jest obszarem, na którym dokonano najwięcej zabójstw od 1999 roku. Jest to związane z tym, że na jego terenie znajduje się największe miasto w Polsce, czyli Warszawa. To właśnie w miastach jest zdecydowanie więcej morderstw niż w mniejszych miejscowościach, co związane jest przede wszystkim z większą liczbą mieszkańców.

Statystyki zabójstw na świecie

Najbardziej niebezpiecznym miejscem na świecie, pod względem liczby morderstw, jest Salwador. Wskaźnik zabójstw na 100 000 osób wynosi tam 82,84. Drugie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajmuje Honduras, w przypadku którego wskaźnik ten wynosi 56,52 zabójstwa. Na trzecim miejscu plasuje się Wenezuela (56,33). Czwarte miejsce zajmują Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych ze wskaźnikiem 49,26, a piąte Jamajka (47,01). 

W jakich krajach dochodzi do najmniejszej liczby morderstw?

Przedstawione wyżej dane dotyczące statystyk w najniebezpieczniejszych krajach świata warto zestawić z państwami, w których wskaźnik morderstw jest najniższy. Bardzo często wynika to z rozmiarów danego kraju, a także poważnych kar za tego typu przestępstwa. 

Państwo z najmniejszą liczbą zabójstw to chińskie Macau. Wskaźnik morderstw wynosi w nim zaledwie 0,16. Drugie miejsce zajmuje Japonia (0,28), a trzecie Islandia (0,30). Za bezpieczne państwa można także uznać Singapur oraz Burkina Faso. 

W jakich miejscach najczęściej dochodzi do morderstw?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać miejsca, w których najczęściej są dokonywane morderstwa, gdyż zależy to głównie od konkretnego regionu. W Polsce zdecydowanie najczęściej dochodzi do morderstw domowych, czyli takich, które są następstwem nieporozumień rodzinnych. Zdarza się, że zabójstwo jest dokonywane pod wpływem impulsu, a na takie działanie wpływa np. przemoc domowa. Wystarczy mała iskra, aby uruchomić ciąg działań, które w ostateczności doprowadzają do śmierci.

Zabójstwa dość często zdarzają się także w hotelach. Wyciszone pokoje oraz duża prywatność sprawiają, że są to doskonałe warunki do dokonania zbrodni. Bardzo często ciała zamordowanych w hotelach osób są odnajdywane nawet po kilkunastu godzinach, gdyż personel nie chce przeszkadzać gościom.

Do zabójstwa może dojść także na ulicy. Zazwyczaj jest ono powiązane z rabunkiem. Napastnik, który chce wyrwać np. torbę, używa broni, aby to sobie ułatwić. W efekcie szarpaniny może dojść do przypadkowego ugodzenia nożem czy postrzelenia oraz śmierci.

Jeśli do morderstwa dojdzie w pomieszczeniu, to konieczne jest właściwe jego uprzątnięcie. Ma to duże znaczenie, gdyż najczęściej w takich miejscach znajduje się dużo krwi czy płynów ustrojowych. Mogą być one bardzo groźne dla otoczenia. To właśnie dlatego konieczne jest dokładnie uprzątnięcie miejsca zabójstwa. Warto w tym celu skorzystać z usług firmy, która zapewnia kompleksowe sprzątanie po morderstwie. Dysponuje ona niezbędnym sprzętem oraz środkami, które są w stanie usunąć wszelkie zabrudzenia. W takich firmach pracują specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak postępować na miejscu zdarzenia.